NECATİ YILMAZ: "KURULAN BİR DEVLET YOK, BİR ODAKTAN KURULUP, PİYASA SÜRÜLEN MECZUPLAR VAR"  
04.08.2017
1039
Yazı Boyutu: A- A+
NECATİ YILMAZ: "KURULAN BİR DEVLET YOK, BİR ODAKTAN KURULUP, PİYASA SÜRÜLEN MECZUPLAR VAR"

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Ayhan Oğan’ın yeni bir devlet kurulduğu, bu devletin kurucu liderinin Recep Tayyip Erdoğan olduğu yönündeki açıklamalarına sert tepki gösterdi. Cumhuriyet’in milyonlarca yurttaşın sahiplenmesiyle dimdik ayakta olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kurulan bir devlet yok, ancak bilinçli ve sistematik bir şekilde Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i yıpratmak üzere bir odaktan kurulup, piyasaya sürülen meczuplar vardır” dedi. Yılmaz, AKP’nin Cumhuriyet’i yıkma ve bir AKP devleti kurma çabasının resmi ağızdan açıklandığını belirterek, “Bu ifade Anayasa’nın açıkça ihlalidir. Bu ihlalin gereğini yapmak üzere zaman kaybetmeden Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

“CUMHURİYET YIKILDI DA HABERİMİZ Mİ YOK?”

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Oğan’ın açıklamalarını “densiz ve haddini aşan açıklamalar” olarak nitelendirdi. “Acaba Cumhuriyet yıkılıp, yeni bir devlet kuruldu da bizim mi haberimiz yok?” diye soran Yılmaz, şöyle devam etti:

“AKP hükümeti ve beraberinde yol yürüyen odaklar, bugüne kadar TBMM’den ordusuna, üniversitelerinden yargısına kadar Cumhuriyet’in birçok kurumunu, hedef alıp, yıpratmış olsalar da Türkiye Cumhuriyeti milyonlarca yurttaşımızın sahiplenmesiyle dimdik ayaktadır. Ortada kurulan yeni bir devlet yoktur, ancak bilinçli ve sistematik bir şekilde Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i yıpratmak üzere bir odaktan kurulup, piyasaya sürülen meczuplar vardır. Bu meczuplardan biri satırla Atatürk heykeline saldırmakta, bir diğeri de Cumhuriyet’in yıkıldığını ve yeni bir devletin kurulduğunu iddia etmektedir. AKP yöneticisi olan bu meczup, yeni devletin 15 Temmuz’da kurulduğunu söylemektedir. Bu tarih FETÖ darbe girişiminin tarihidir. Cumhuriyet’in yıkılmış olması için bu darbenin amacına ulaşması gerekirdi. Madem ki Cumhuriyet yıkılmış ve bir AKP devleti kurulmuşsa, 15 Temmuz’daki darbe girişimi, 20 Temmuz AKP darbesiyle tamamlanmış demektir.”

“TÜRKİYE BAHÇELİ’NİN TUTUMUNU MERAK EDİYOR”

AKP için yıllarca toplumu ayrıştıracağı, ülkeyi böleceği, Cumhuriyet’i yıkacağı değerlendirmelerinde bulunulduğunu kaydeden Yılmaz, son açıklamasıyla Ayhan Oğan’ın bu isnatları ve iddiaları kabullenip, ikrar etmiş durumda olduğunu kaydetti. Yılmaz, “AKP’nin gerçek niyetini ve tutumunu hep birlikte kendi ağızlarından öğrenmiş olduk. Tüm yurttaşlarımızı AKP’nin bu tavrı karşısında tutum almaya devam ediyoruz. Bu meczupların ve onlar gibi düşünenlerin gücü Cumhuriyet’i yıkmaya yetmez. Cumhuriyet’le ilgili duyarlılığımız ve sahiplenmemiz gün gibi açık ve ortada. Bizim tutumumuz net bir şekilde Cumhuriyet’ten yana, Atatürk’ten yanadır. Bu ifade karşısında yurttaşlarımız MHP’nin tutumunu ve açıklamasını beklemektedir. Aslında MHP tabanının bu konudaki hassasiyetinden bir şüphemiz yok. Asıl açıklama beklediğimiz kişi, Devlet Bahçeli’dir. Bahçeli, Cumhuriyet’ten yana mı, AKP devletinden yana mı, Atatürk’ün izinde mi, Recep Tayyip Erdoğan’ın peşinde mi? AKP’nin Cumhuriyet’i yıkıp, yerine AKP devleti kurma çabasına destek vermeye devam edecek mi? Türkiye de merak ediyor, biz de merak ediyoruz” dedi.

CUMHURİYET SAVCILARINA ÇAĞRI
Yılmaz, söz konusu açıklamayı yapan kişinin AKP’nin yöneticisi olduğuna dikkat çekerek, “Yapılan açıklama AKP’yi bağlar. Bakla ağızdan çıkmıştır. AKP’nin Cumhuriyet’i yıkma ve bir AKP devleti kurma çabası resmi ağızdan açıklanmıştır. Bu ifade Anayasa’nın açıkça ihlalidir. Bu ihlalin gereğini yapmak üzere zaman kaybetmeden Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

CHPnet

SİTELERİ