ŞENAL SARIHAN: 120 BİN ŞİDDET VAKASI VARKEN NEDEN SADECE 30 KELEPÇE?  
11.10.2017
1305
Yazı Boyutu: A- A+

SARIHAN: 120 BİN ŞİDDET VAKASI VARKEN NEDEN SADECE 30 KELEPÇE?

 

CHP Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan her yıl yaklaşık 120 bin kadına yönelik şiddet vakası yaşanmasına rağmen sadece 30 adet e-kelepçe tedarik edilmiş olmasının nedenlerini sordu.

Sarıhan, önergesinde basına yansıyan bilgilere göre yılda 120 bin kadın “erkek şiddeti”ne maruz kalırken, bu suçu işleyenler için sadece 30 e-kelepçe tahsis edildiğini ve hali hazırda 28’inin halen kullanılıyor olduğunu hatırlattı.  Sarıhan, şu an elde sadece 2 e-kelepçe olduğunu belirterek İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında 2015’te imzalanan protokole ilişkin sorular sordu.

Sarıhan, her üç Bakanlığa verdiği önergesinde “120 bine yakın şiddet olayı varken, bu suça neden olan kişiler için sadece 30 elektronik kelepçe olduğu” iddia edilmiştir. Bakanlığınız tarafından da imzalanmış olan protokol kapsamında elektronik kelepçeler için ihale yapılmış mıdır? Yapıldı ise hangi firma bu ihaleyi kazanmıştır? Bu elektronik kelepçelerin bedeli nedir? Elektronik kelepçelerin temin etmek için devletin açmış olduğu ihalede talep edilen ve karşılanan elektronik kelepçe miktarı nedir?” diye sordu.

 

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne dek kadına yönelik şiddet istatistiklerini de soran Sarıhan, konuya ilişkin yapılan şikayetlere yönelik ne tür önlemler alındığının da cevabını istedi.  Sarıhan şu soruları yöneltti; “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla kaç kişi kimlik değiştirmiştir? Kaç kişi kadın sığınma evlerine yerleştirilmiştir? Kaç kişi evden uzaklaştırma cezası almıştır? Ve kaç kişiye koruma tahsis edilmiştir?”

CHPnet

SİTELERİ