ŞENAL SARIHAN: "BIRAKIN İNSANLAR İŞLERİNİ YAPSINLAR!"  
14.11.2017
1017
Yazı Boyutu: A- A+

ŞENAL SARIHAN: "BIRAKIN İNSANLAR İŞLERİNİ YAPSINLAR!"

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı ve açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da avukatı Selçuk Kozağaçlı 8 Kasım günü gözaltına alınmış ve dün tıpkı Gülmen ve Özakça’nın avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üyesi 16 avukat  gibi tutuklanmıştır.

Esas olarak KHK ile ihraç edildikleri mesleklerine geri dönmek talebinde bulunan Gülmen ve Özakça çevresinde yoğunlaşan savunma hakkına yönelik saldırılar, adil yargılanma hakkını ihlal etmekle kalmayıp, avukatlık mesleğinin korunması için altına imza atılan uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

AİHS göre; hükümetler avukatların hiçbir baskı, engelleme, taciz ve yolsuz müdahale ile karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyetini yerine getirmelerini sağlamakla yükümlüdürler. Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirilemezler.

OHAL rejimini hukuksuz uygulamalar için kılıfa dönüştürenlere; “Bırakın insanlar işlerini yapsınlar!” diyoruz. Ve herkesin bir gün savunma ve adil yargılanma hakkına ihtiyacı olacağını  bir kez daha anımsatıyoruz.

CHPnet

SİTELERİ