ŞENAL SARIHAN’DAN TEK TİP KIYAFET BASIN AÇIKLAMASI  
08.08.2017
934
Yazı Boyutu: A- A+
ŞENAL SARIHAN’DAN TEK TİP KIYAFET BASIN AÇIKLAMASI

ANAYASA VAR YA ANAYASA, ONUN 36. MADDESİ!
TEK TİP KIYAFET RENK VE MODEL TARİFİ İLE KOTARILACAK BİR MESELE DEĞİLDİR, ADİL YARGILANMA HAKKININ İHLALİDİR


15 Temmuz Darbe Girişimi yargılamalarında ‘Erdoğan’a suikast’ dosyasının sanıklarından astsubay Gökhan Güçlü’nün duruşmaya üzerinde ‘Hero’ (kahraman) yazan tişörtle gelmesinin ardından Hükümet tarafından başlatılan tek-tip kıyafet polemiğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle karara bağlanmış olduğunu öğrendik.

Cumhurbaşkanı’nın bir stilist edasıyla " Badem var ya… Badem içinin koyusu bir renk olacak” sözleriyle ince ayar bir renk renk tarifi yaptığı tek tip kıyafet, bir moda meselesi değil hukuk ihlalinin ta kendisidir.

Cumhurbaşkanı’nın “ Biri tulum olacak. Bir de ceket pantolon olacak. Darbeciler tulum giyecek; diğerleri de yani teröristler ceket, pantolon giyecek” sözleriyle moda yarışmalarını andıran bir şekilde “konsept” belirlediği, yargılamaların adil olması Hükümetçe uzun süredir unutulan bir hukuk devleti normdur.

Anayasa’mızın 36.maddesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10.maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6.maddesi “Adil Yargılanma Hakkı” nı düzenlemektedir. “Adil Yargılanma Hakkı’nın en önemli unsurlarından biri “Masumiyet Karinesi”dir. Buna göre, bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır.

Masumiyet Karinesi gereğince sanık konumunda olan yani; evrensel hukuka göre, özgürlüğü kısıtlanmış bir tür “tedbir” amacıyla cezaevine konmuş ama henüz suçluluğu ya da suçsuzluğu belli olmamış kişilerin, bir suçluymuş gibi damgalanması, toplum önünde küçük düşürülmesi, aşağılanması kabul edilemez bir hukuk ihlalidir.

Adil yargılama hakkını ihlal eden ve yargısız infazlara dönüşecek her tür uygulamayı kınıyor ve 12 Eylül’ün darbeci generallerinin varisliğini yapan zihniyeti OHAL ile “buzdolabına” kaldırdıkları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz.

CHPnet

SİTELERİ